›  Aktuality

Exekutorská komora ČR varuje před falešnými exekucemi (25.08.2014, 10:20)

28. 08. 2014

Praha, 25. srpna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novou vlnou podvodných e-mailových zpráv, kterou jsme zaznamenali dnes po deváté hodině dopoledne. S podnětem se na Exekutorskou komoru ČR coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů obrátily stovky lidí.

E-mailová sdělení vyzývají k úhradě neexistujících dluhů. Stejně jako v předchozí vlně z července jsou e-maily rozesílány pod hlavičkou exekutorských úřadů, jsou však smyšlené a obsahují řadu chyb. Popisovaná podvodná sdělení jsou závadná v tom, že obsahují např. chybnou lhůtu k dobrovolnému plnění, špatné adresy a IČ či vadné označení exekučních titulů. Podepsána jsou různými osobami, z nichž žádný není zaměstnancem soudních exekutorů. Také čísla účtů obsažená ve výzvě jsou fiktivní, všechny mají tutéž strukturu, která nicméně neodpovídá standardně používaným formátům. Cílem tohoto útoku tedy dle všeho je infikovat počítače adresátů a peněžní prostředky uživatelů „vysát“ skrze internetové bankovnictví.

Soudní exekutor zásadně neposílá exekuční příkazy e-mailem (ledaže o to účastník řízení požádá). Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by ve formátu pdf a samotný e-mail by byl podepsán uznávaným elektronickým podpisem.

Vyzýváme veřejnost, aby nehradila žádné prostředky na tyto účty a aby se zdržela otevírání přiložených zazipovaných souborů.

Informace shromažďujeme a veřejnost budeme průběžně informovat. Adresáti podvodných e-mailů se v případě jakékoliv žádosti o pomoc mohou obrátit na Exekutorskou komoru ČR (www.ekcr.cz).

Technické podrobnosti viz http://blog.avast.com/cs/2014/07/17/falesny-exekucni-prikaz-ohrozuje-uzivatele-ceskych-bank-2/.

Petra Báčová
tisková mluvčí
Exekutorská komora ČR
gsm: +420 734 685 289
e-mail: mluvci@ekcr.cz
www.ekcr.cz

Zdroj: http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-verejnost/1744-exekutorska-komora-cr-varuje-pred-falesnymi-exekucemi-25-08-2014-10-20?w=


Zpět na aktuality

Šancí je změna - pracovní portál
Užitečné odkazy
Obchodní podmínky
Kontakt

Komenského náměstí 435
761 01 Kroměříž

Tel.: +420 603 247 784